1 Aralık 2010 Çarşamba

Fernandes'e ihtiyaç var mı?

Bernd Schuster'in elindeki kadronun, onun kurguladığı bir takım olduğu söylenemez. Nedeni ise; Schuster'in göreve geldiği yaz dönemi boyunca transfer çalışmalarından çok, elindeki mevcut kadronun tahlinini yapmaya çalışmasıydı. Stoper konusundaki değişken tercihleri, sezonun başında tüm maçları Delgado'yla oynarken bu oyuncunun satılması, üst üste gelen sakatlıklar hocanın elindeki malzemeyi çabuk çözümlemesini öteledi. Elindeki oyuncularla oyun felsefesinin temelini atmaya çalıştı tecrübeli hoca. Ve transfer döneminin gelmesiyle takıma sihirli ellerini dokundurma zamanı geldi.


Beşiktaş'ta devre arasında defansif orta saha almak artık bir geleneğe dönüştü. 100. yılda Giunti, 2009'da Ernst, şimdi de Fernandes... Zamanın kadroları düşünüldüğünde ilk 2 oyuncuya mutlak ihtiyaç vardı. Ancak mevcut kadroda Ernst, Aurelio, Necip ve Fink gibi defansif orta sahalar varken Fernandes'e ihtiyaç var mıydı? Peki takımda bariz sağ kanat açığı varken yabancı hakkı neden bu mevki için kullanılmadı tartışılması gerekir, henüz kimse laf etmedi. İleride bu tartışmaların çıkacağını düşünerekten dokunalım biraz bu mevzuya.Ben dost meclislerinde yaptığım sohbetlerde, Schuster'in İspanya'dan bir orta saha getirmesini beklediğimi söylüyordum, gerçekleşti(A.Ağaoğlu)... Bu tercihi anlamak için eldeki orta sahalara bakmak gerekir. Fernandes'in gelmesiyle Aurelio'ya kulübe yolunun gözükeceğini düşünüyorum. Neden Aurelio? Önceki kayıtlarda Aurelio değerlendirmesi yapmıştım. Orada da belirttiğim gibi Aurelio ön liberodan çok 3. stoper gibi oynuyor. Başta Schuster'in kafasındaki oyun şablonuna uygun olduğunu düşündüğüm bu tablo, Aurelio'nun ekstra olarak katkılarda bulunmamasıyla bir dezavantaja dönüştü... Aurelio'nun ön stoper oynamasıyla orta saha elemanları arasında da yük dengesizliği oluştu. Oyunun hücum yönüne hiç katkıda bulunmayan Aurelio, oyunun defansif yönüne hiç katkıda bulunmayan Guti ve bu iki oyuncu arasında mücadele yükünü sırtlamaktan helak olan Ernst... 3 oyuncu arasındaki bu dengesizlik, takımın orta sahasında bir ahenk yakalanamamasına neden oluyordu. Bunun yanında 1-1-1 şekilde dizilen bu 3 oyuncu ortada büyük bir boşluk bırakıyordu ve yenilen gollere baktığımıza rakiplerin ortadaki bu arsayı fazlasıyla sömürdüğü gözüküyordu.


Fernandes-Ernst ikilisi, Aurelio-Ernst ikilisine oranla daha dengeli gibi gözüküyor. Manu Fernandes'in ofansif varyasyonlara da katkıda bulunacak olması, Schuster'in total futboluna büyük değer katacaktır. Ayrıca orta sahadaki derin boşluklar da büyük ölçüde kapanacaktır. Eldeki 4 orta sahanın da kapayamadığı bu gediği Fernandes'in kapatacağını düşünüyorum. Beşiktaş'ın işçileri 2'ye çıkacağı için de Ernst adına seviniyorum...

Hiç yorum yok: