8 Ekim 2010 Cuma

Peşkeş Tv !

Ligtv, Spor Toto Ligi'ne yatırdığı 321 milyon Dolar'ın acısını çıkarmak için, diğer medya kuruluşlarına sansürcü zihniyetle eşi benzeri görülmemiş bir baskı uygulamakta. Bu baskıcı anlayış, LigTv logosu olmayan kameraların statların 50 metre yakınına yaklaşmasını yasaklama boyutuna kadar ulaştı. Futbolu tekelleştirme adına ne gerekiyorsa yapılıyor, maç özetleri el yakıyor, korsanlara göz açtırılmıyor... Ancak mevzu bahis Fenerbahçe olunca, tüm bu standardizasyon, yasalar, ihaleler bir kalemde çiğnenebiliyor.

Konu; Fenerbahçe'nin tüm Spor Toto Süper Lig maçlarının 90 dakikasının haftanın çeşitli günlerinde döne döne FBTV ekranlarında gösterilmesidir. Digitürk genel müdürünün Erman Toroğlu'na söylediği-, 'Biz kablo kesenlerin de evine girmeyi planlıyoruz' sözünün taahütü buymuş demek ki. Tüm ulusal medyaya çay kaşığının ucuyla sunulan imkanlar FBTV'ye kepçeyle sunulmuş durumda. Bildiğim kadarıyla FBTV, GSTV'nin aksine Digitürk'ten ayrı özgür bir platform. Bu durumda maçların FBTV çatısı altında yayınlanabilmesi imkansız olarak gözüküyor. FBTV'nin F'sinini geçmediği ihlae süresince TRT özet görüntüler için tam 40 milyon dolar para yatırdı. Maçların internet, 3g ve diğer mobil alanlarda yayınlama hakkını elinde bulunduran Türk Tlekom ise 13 bin 500 lira ödemede bulundu. Ancak bu süreçte hiç adı geçmeyen FBTV'nin, ilerleyen zamanlarda da yayıncı kuruluş ile hiçbir resmi yayın anlaşması olmadı.

Kapalı kapılar arkasında neler dönmüştür kim bilir? Ancak resmi bir açıklamanında gelmediğini hesaba katarsak gözler önünde büyük bir suç işlenmekte. Eğer bu ortaklığın, kimselerin görmediği yasal bir düzenlemesi varsa da çekilen peşkeş mide bulandırıcı.

Digitürk'ün kazandığı yayın ihalesinin tüm maddeleri aşağıda sıralı. Maddeler satır satır okunduğunda maçların FBTV'de yayınlanmasını yasal kılan hiçbir düzenleme göze çarpmıyor.
A Paketi’nde Neler Var:
Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF Süper Lig müsabakalarından her hafta en az 4 (dört) adedini yurt içine şifreli ve canlı olarak yayınlamak zorunda. Yayın hakkı sahibinin bu hakkı münhasır.

Yayın hakkı sahibi, bu hakkı kullanırken gerçekleştireceği görsel ve işitsel yayınlarını karasal vericiler, kablo, uydu, IPTV/Internet (Web) TV, 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden yapabilir. Yayın hakkı sahibi bu hakkın kullanımı açısından herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi değil.

Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF Süper Lig’e ait isim sponsorluk hakkını ve bu hak kapsamında bulunan sair hakları kendisi kullanabilir veya 3. şahıslara devredebilir.

TRT’nin Aldığı B Paketi’nin İçeriği:
TFF Süper Lig’in geniş ve kısa özetleri ile TFF 1. Lig’in canlı yayınını şifresiz olarak içeren B paketi için sadece 1 teklif verildi. TRT, 40 milyon 210 bin dolarlık teklifiyle B paketi ihalesini kazandı.

B paketinin kapsamı şöyle:
Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF Süper Lig’in geniş ve kısa özetleri, TFF 1. Lig müsabakalarından her hafta en az 3 (üç) adedini yurt içine canlı, şifreli veya şifresiz olarak yayınlamak zorunda. Yayın hakkı sahibinin bu hakkı münhasır. Yayın hakkı sahibi, bu hakkı kullanırken gerçekleştireceği görsel ve işitsel yayınlarını karasal vericiler, kablo, uydu, IPTV/Internet (Web) TV, 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden yapabilir.

Yayın hakkı sahibi bu hakkın kullanımı açısından herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi değildir. Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF 1. Lig’e ait isim sponsorluk hakkını ve bu hak kapsamında bulunan sair hakları kendisi kullanabilir veya 3. şahıslara devredebilir.

C Paketi Türk Telekom’un
TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig’in mobil haklarını içeren C paketi için de tek teklif verildi. İhaleyi, 13 milyon 500 bin dolarlık teklifiyle Türk Telekomünikasyon A.Ş kazandı.

C paketinin kapsamında şu hükümler bulunuyor:
Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince tüm TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının haber amaçlı görüntülerini 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden münhasıran yayınlayabilecek veya yayınlatabilecek. Söz konusu haber amaçlı görüntüler herhangi bir sayı sınırlamasına tabi olmaksızın ve canlı yayınlanan müsabakaların tamamlanmasının üzerinden 45 (kırkbeş) dakika geçtikten sonra yayınlanabilir. Haber amaçlı görüntülerin mobil iletişim operatörleri dışındaki üçüncü kişilere devri mümkün değildir.Bu gölge oyununa karşı Bernd Schuster'in, İnönü'deki ilk maçta Phantom kameraya karşı iyice bir esnemesini istiyor gönlüm...

Hiç yorum yok: